نشان سیب سلامت

این روزها بر روی بسته‌های مواد غذایی، دارویی و بهداشتی علاوه بر درج نام و مشخصات آن، ترکیب مواد تشکیل‌دهنده محصول ، وزن و زمان تولید و انقضا ، علامت‌هایی نیز در بخش‌های پایین یا کنار آن‌ها چاپ شده است.

یکی از این علامت‌ها، نشان سازمان غذا و دارو با تصویر سیب رنگی است که بخش سمت راست آن آبی و سمت چپ به شکل برگ با رنگ سبز می‌باشد.
برگ وسط آرم به صورت یک چشم طراحی شده است که نمادی از وظیفه نظارتی سازمان غذا و دارو است و برگ نیز به عنوان نماد رویش و زندگی نظارتی که سعی در حفظ و ارتقای سلامت مصرف کننده دارد در نظر گرفته شده است. برگ سبز رنگ دوم که در بالای نماد قرار داده شده است، نشان دهنده خط مشی متعالی سازمان بوده و روند ارتقای سازمان را نشان می‌دهد. در قسمت چپ آرم از حرف F لاتین، حرف اول کلمه FOOD و به معنای غذا، نیمه راست نماد حرف D نخستین حرف کلمه DRUG  به معنای دارو و در نهایت شکل کلی آرم نشانگر F.D.O مخفف سازمان غذا و دارو (ORGANIZATION FOOD AND DRUG) طراحی شده است.

به طور کلی سازمان غذا و دارو در سال ۱۳۸۵ با هدف نظارت بر دارو، مواد خوراکی، آرایشی و بهداشتی به عنوان یکی از معاونت‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی کار خود را آغاز کرد که مجری دانشگاه‌های علوم پزشکی برای تامین و ارتقاء سلامت مردم، امنیت غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی جامعه است.
بر اساس قانون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درج نشان سازمان غذا و دارو و شماره پروانه بهداشتی ساخت یا واردات یا شناسه نظارت کارگاهی بر روی برچسب مواد و فرآورده‌های غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی تولید داخل و وارداتی از نخستین روز سال۱۳۹۱ هجری شمسی اجباری شد. در همین حال نشان ایمنی غذا به شرکت‌هایی اعطا می‌شود که کلیه استانداردهای تولید، نگهداری و توزیع را رعایت کرده باشند.