سبد خرید ( 0 ) مقایسه کالا تاریخچه خرید جستجو
مقایسه

پوشاک کاسپر,پیشگام,نانو تکنولوژی,Casper Socks,Nanotechnology,جوراب,نانو,مردانه,زنانه,پوشاک,ظریف,انتی باکتریال

جدیدترین مقالات
جستجوی سریع
کلمه کلیدی :
مرتب سازی :
نحوه نمایش :
ورود سریع
نام کاربری :
کلمه رمز :
کد امنیتی :
آمار بازدید از سایت
صفحات
مجموع : ۵۷۴,۳۸۳
این ماه : ۱۰,۲۵۷
امروز : ۱۴۶
بازدید کنندگان
مجموع : ۵۱۱,۸۳۰
این ماه : ۴,۸۷۴
امروز : ۱۴۶
کاربران آنلاین : ۲ بازدید کننده
فناوري نانو وارد عرصه‌هاي مختلف زندگي مردم شده به طوري که توانسته صنايع نساجي و پوشاک را متحول سازد و به بهبود کيفيت آن‌ها کمک شاياني کند.

فناوري نانو وارد عرصه‌هاي مختلف زندگي مردم شده به طوري کهتوانسته صنايع نساجي و پوشاک را متحول سازد و به بهبود کيفيت آن‌ها کمک شاياني کند.

در صنعت نساجي، فناوري نانو بيشتر به منظور توليد مواد جديد،بهبود خواص مواد موجود و ارتقاء کيفيت محصولات، به کار گرفته مي‌شود و در تقليلقيمت محصولات نقش چنداني نخواهد داشت. البته در آينده نزديک، نوآوري در توليدمحصولات جديد تحول کليدي است که توسط فناوري نانو در صنعت نساجي ايجاد خواهد شد.
اگرچه در حال حاضر فناوري نانو در ايران دوران طفوليت خود راپشت سر مي‌گذارد، با اين وجود انتظار مي‌رود در بهبود کارايي منسوجات، ايجاد ارزشافزوده و افزايش بازدهي مفيد واقع شود.
ارزش بازار محصولات نساجي که از فناوري نانو استفاده مي‌کنند درسال 2007 در حدود 13.6 ميليارد دلار بود و در سال 2012 با يک افزايش سريع به 115ميليارد دلار خواهد رسيد. به هر حال، در صنعت نساجي همه بازارها به طور يکسان ازفناوري نانو تأثير نخواهند پذيرفت و محصولاتي غير از محصولات خانگي و پوشاک و البتهکاربردهاي خاص از قبيل منسوجات نظامي و ورزشي، که قيمت تمام شده آن‌ها اهميت چندانيندارد و کيفيت عامل تعيين کننده است، بيشترين ميزان رشد را خواهند داشت.
? توليد لباس‌هاي دافع لک، آب و روغن با استفاده از فناوري نانو
نياز جهاني به لباس‌هايي که نيازمند نگهداري نيستند، روز به روزدر حال افزايش است. از جمله خواصي که مي‌تواند در جهت رفع اين نياز باشد، ‌خاصيتدفع لک و آب است.
با به کارگيري فناوري نانو در عمليات توليد يا تکميل پارچه، قطرات مايع نمي‌توانند درون پارچه‌هاي مقاوم در برابر مايعات، نفوذ کنند. اين اثرشبيه اثر موجود در برگ‌هاي زنبق آبي يا گل لادن است که با يک لايه واکس به ضخامت يکنانومتر پوشيده شده‌اند.
در اين گل، قطرات آب روي اين برگ‌هاي به صورت دانه‌هاي کوچکدرآمده و با لغزيدن روي سطح، آلودگي و گرد و غبار را نيز با خود مي‌برند.
مولکول‌هاي فراواني شده با نانو نيز مي‌توانند مايعات را جذبکرده يا حرکت داده، لک و آلودگي را دور کنند. اين خاصيت را مي‌توان روي پارچه‌هاينخي يا نخي-پليمري براي رفع لک در کاربردهاي درون منزل همانند لک سس گوجه فرنگي،قهوه، چمن يا روغن ايجاد کرد و در عين حال امکان تنفس را براي پارچه حفظ کرد. اينفرايند براي پوشاک بچه‌ها، لباس ورزشي يا يونيفورم‌ها ايده‌آل است.
در شرکت آمريکايي Nano -Tex عوامل تکميل شيميايي مبتني بر نانوبا استفاده از امولسيون‌‌سازي نانومقياس سنتز مي‌شوند. شرکت Nano -Tex امتيازاستفاده از پارچه‌هاي خود را با مدرک Nano - Care به شرکت‌هاي ديگر توليد‌کنندهپوشاک در آمريکا در آمريکا واگذار کرده است که برخي از آن‌ها عبارتند از Gap، Eddie Bauer، Vf Corp.s Lee و Land.s End.
شرکت Empa در سوئيس همراه با موسسه آلماني PSI) Paul Scherrer )روي فرآيند تکميل مبتني بر فناوري نانو براي منسوجاتي که اثرات ضد آب و ضد لک راباعث مي‌شوند، کار کرده است.
شرکت سوئيسي Schoeller Textiles AG صاحب فناوري NanoSphere است. NanoSphere يک عمليات مقاوم‌سازي در برابر فشار و اصطکاک است و به نحوي طراحي شدهکه آلودگي و روغن روي سطوح نانوساختار لغزيده و از آن جدا مي‌شوند.
دانشمندان دانشگاه پلي تکنيک هنگ‌کنگ با يک نانولايه نازک ازذرات ريز دي اکسيد تيتانيوم پارچه پنبه‌اي را روکش‌دهي کرده‌اند که با نور خورشيدواکنش داده، آلودگي‌ها و مواد آلي را تجزيه مي‌کند.
شرکت چيني U-Right Nano Textile Limited که زيرمجموعه شرکت بزرگپوشاک هنگ کنگي U-Right International است، در حال توليد لباس‌هاي نانوروکش‌دهيشده‌اي است که با استفاده از دي‌اکسيد تيتانيوم فراوري شده‌اند.
شرکت ژاپني Exlan با الياف آکريليکي فتوکاتاليستي، لباس‌هايي بانام SelfClear را شامل پوشاک، لباس‌هاي ورزشي، يونيفورم‌ها، تختخواب‌ و ملافه‌ها، ولوازم روزانه به بازار ارائه کرده است.
? توليد لباس‌هاي ضد الکتريسيته ساکن با استفاده از فناوري نانو
پديده شارژ شدن بدن اشخاص از مدت‌ها قبل شناخته شده است و بيشتردر مواردي اتاق مي‌افتد که شخص داراي کفش‌هاي با کف عايق (مانند لاستيک يا کرپ) ‌باشد.
در اثر حرکت روي زمين يا ساييده شدن البسه بر روي يکديگر و يااصطکاک لباس يا زير پوش با بدن شخص و همچنين در اثر پديده القاء، بدن شخص داراي بارالکتريسيته ساکن مي‌شود.
پديده اخير در مورد کارگرداني که در مجاورت ماشين‌ها کارمي‌کنند نيز رخ مي‌دهد بدين ترتيب که دستگاه‌ها در موقع کار اغلب باردار شده و بدنافرادي که در مجاورت ماشين‌ها کار مي‌کند را با بار مخالف شارژ مي‌کند.
در پاره‌اي اوقات ممکن است تجمع بار به حدي رسد که در اثر تماسشخص با بدنه‌هاي فلزي تخليه بار صورت گيرد. اين عمل که با يک جرقه نيز همراه است،مي‌تواند باعث ايجاد يک تکان محسوس و ناخوشايندي در فرد شود.
هر چند تکان ياد شده براي خود فرد خطرناک نيست، ولي مي‌تواند درصورت کار در ارتفاع به سقوط فرد انجاميده و يا در حين کار با ماشين‌آلات خطرناک، بهدرگير شدن او با قسمت‌هاي خطرآفرين ماشين بيانجامد.
علاوه بر اين چنان‌چه تخليه بار الکتريکي تجمع يافته بر روياشخاص در محيطي انجام گيرد که داراي اتمسفري با گازهاي قابل اشتعال و انفجار باشد،مي‌تواند بسيار خطرناک بوده و به آتش‌سوزي و انفجار بيانجامد.
لذا استفاده از البسه ضد الکتريسيته ساکن در موارد مذکور امرياست که در جهت افزايش ايمني فرد رابطه مستقيم و حياتي دارد و فناوري نانو نيز بهکمک اين مسئله آمده است.
اين خاصيت که روي پلي‌استر ايجاد مي‌شود، اثر بار ساکن را کاهشداده و موادي که در اثر بار ساکن روي الياف چسبيده بودند، را از روي آن دفع مي‌کند.
خاصيت الکتريسيته ساکن همچنين موجب از بين رفتن شوک ناشي از بارساکن روي الياف نيز مي‌شود. اين خاصيت براي بازار 3 ميليارد دلاري پشم گوسفند کهيکي از رو به رشدترين بازارهاي پوشاک است، جذابيت ويژه‌اي دارد. همچنين مي‌توان اينفرايند را روي لباس‌هاي ورزشي، يونيفرم‌ها، آستر کت و شلوار و لباس کار اعمال کرد.
شرکت آمريکايي Nano- Tex دانش فني عمليات ضد الکتريسيته ساکنثابت براي الياف سنتزي در بازار را در اختيار دارد و شرکت تايواني Haojey Co اليافخود را با نام تجاري TexCARE در اين حوزه به بازار عرضه کرده است.
? توليد لباس‌هاي ضد چروک، راحت و تنفس‌پذير با استفاده از نانوفناوري
در گذشته کارخانجات نساجي از پليمرهايي مانند فنيل فرمالوئيد،ملامين فرمالوئيد و پلي‌اورتان‌ها در توليد الياف‌ و منسوجات ضد آب استفادهمي‌کردند که سبب مي‌شد اين نوع پارچه قابليت پوشيدن نداشته باشد.
همچنين در نتيجه ايجاد پوشش پليمري روي پارچه، لباس قابليت تنفسرا از دست مي‌داد و در نهايت احساس راحتي از پوشيدن آن سلب مي‌شد. حال آنکه مزيتاستفاده از ذرات نانو در مقايسه با مکمل‌هاي ضد آب ديگر اين است که پارچه توليد شدهبه اين روش مي‌تواند کاملا قابل تنفس باشد.
خواص فوق در پارچه‌هاي پلي‌استري و نايلوني ايجاد شده است کهموجب خروج سريع رطوبت مي‌شود.
الياف مي‌توانند تعرق را از بدن دور کرده و آن را خنک و خشکنگهدارند و در نتيجه چروک نيز نمي‌شوند؛ بنابراين کسي که اين لباس را مي‌پوشد، حتيپس از عرق کردن احساس راحتي مي‌کند.
اين فناوري در مورد الياف سنتزي نرم موجب مي‌شود که لباس‌هاتنفس‌پذير، مقاوم در برابر چروک،‌بادوام و داراي رنگ پايدار باشند، در حالي که نرميپنبه مانند خود را حفظ مي‌کنند.

شرکت Nano -Tex در آمريکا اين عمليات را براي توليد پوشاک‌هاي پنبه‌اي ضد چروک و بافتني‌هاي فراوري شده با رزين توسعه داده است. اين توسعه جديد به طور خاص براي لباس‌هاي نخي صورت گرفته است. محصول Coolest Comfort اين شرکت نيز خاصيت جذب رطوبت را براي لباس‌هاي بافتني تغيير يافته با رزين و پوشاک ديگر به ارمغان آورده است.  

شرکت تايواني Haojey Co الياف خود را با نام تجاري TexCare دراين حوزه به بازار عرضه کرده است. شرکت‌هاي Hagger ،Dockers و Croft& Barrow نيز محصولاتي از اين نوع براي شلوارهاي بادوام در بازار دارند.
يک نانومتر يعني يک ميلياردم يک متر و در واقع نانو ‌معادل قطرچند اتم‌ است. در فناوري نانو بايد خواص مواد را در مقياس نانو بشناسيم و بدانيم کههر ماده‌اي در هر اندازه‌اي چه خواصي دارد.
همچنين بتوانيم مواد را در آن مقياس توليد کنيم و آن خواص را درکنترل خود داشته باشيم و بتوانيم از آن‌ها استفاده کنيم و موادي با کارکرد جديدبسازيم که به مجموعه اين فعاليت‌ها فناوري نانو مي‌گوييم.
در بحث نانو به طور روزانه ما شاهد خبرهاي مختلف در حوزه‌هايمختلف از جمله پزشکي، هوافضا و صنايع ديگر هستيم و از آن ‌جا که در همه اين بحث‌هااز مواد استفاده مي‌شود، بحث نانو نيز در آن‌ها جايگاه دارد.
نانو در تمامي صنايع تأثيرگذار است و اهميت دارد، همه صنايع درمسير رشد و توسعه خود مجبورند از فناوري نانو استفاده کنند.
تاکنون فناوري‌هايي که بشر در اختيار داشته، در حد ميکرو بوده وبا جلو رفتن و پيشرفت‌هاي مختلف به فناوري نانو خواهيم رسيد و صنايع نيز براي رسيدنبه اين پيشرفت بايد در اين حوزه فعال شوند.  

  • نویسنده مقاله :
  • ایمیل نویسنده:
  • منبع مقاله :
نمايش : 1942 تاریخ انتشار : 1389/01/26 امتیاز :
0.0
0 رای

Powered by CMSIRAN © 2018 - 2019